Magyar irodalom és kultúra alprogram - bemutatkozás

A Magyar irodalom és kultúra alprogram a Debreceni Egyetem Irodalom- és Kultúratudományi Intézetében zajló, kiemelkedő szakmai színvonalú oktatói és kutatói munkához kapcsolódik, és lehetőséget biztosít a magyar és az összehasonlító irodalomtudomány szinte valamennyi szegmensének a kutatásához. Az alprogram témakiírásaiban megtalálhatók a régi, a klasszikus, modern és a kortárs irodalom hagyományos irodalomtörténeti témái, műfajtörténeti, illetve műközpontú kérdései. Ugyanakkor alprogramunk doktori projektjeit egyfelől a széles irodalomelméleti és/vagy filológiai tájékozódás jellemzi, másfelől a kutatások túlnyomórészt interdiszciplinárisak, kultúratudományos és médiaelméleti beágyazottságúak, s a legtágabb bölcseleti tájékozódás (nyelvfilozófia, filozófiai antropológia, kultúrfilozófia, emlékezetkutatás stb.) mellett a populáris kultúra jelenségeinek kritikai feldolgozását is gyakorta megcélozzák. Doktori alprogramunk például a gyerek- és ifjúsági irodalom igényes szakmaiságú kutatásának egyik fontos bázisává nőtte ki magát az elmúlt évtizedben.

Képzésünk doktori hallgatói bázisát egyetemünkön végzett és intézetünk tehetséggondozó műhelyeiben pallérozódó hallgatók alkotják, ugyanakkor a képzés nyitott más egyetemek bölcsészvégzettségű hallgatói, valamint azok számára, akik már korábban befejezték egyetemi tanulmányaikat, és jelenlegi munkájuk mellett szeretnének kutatómunkát folytatni és doktori fokozatot szerezni.

A Magyar irodalom és kultúra alprogram komplex képzési struktúrája egyszerre biztosít lehetőséget az önálló, elmélyült kutatáshoz, valamint a szakmai tájékozódás folyamatos bővítéséhez, a publikációk és a disszertáció megírásának támogatásához. A képzés legfontosabb bázisát és a doktori kutatómunka hatékony szakmai támogatását, kontrollját az intézetünkben működő három doktori műhely (a régi, a klasszikus és a modern irodalom intézeti kutatóinak szakmai közösségei) biztosítja: a heti rendszerességgel megtartott műhelyfoglalkozásokon ugyanúgy sor kerül a doktori hallgatók készülő tanulmányainak, disszertációfejezeteinek a megbeszélésére, mint aktuális irodalomtörténeti és elméleti munkák olvasására, szakmai reflektálására. A doktori műhelyeken keresztül a hallgatók kapcsolódhatnak akadémiai és intézeti kutatócsoportokhoz, aktuálisan futó kutatási pályázatokhoz, projektekhez, valamint azokhoz az éves rendszerességű, szakmai vándorkonferenciákhoz (Rebakucs, Vetésforgó), ahol a hallgatók kutatási területük valamennyi meghatározó kutatójával folyamatos szakmai kapcsolatot ápolhatnak. A hallgatók kutatási eredményeinek és egyéb írásainak publikálását koncepciózusan támogatja intézetünk irodalom- és kultúratudományi folyóirata, a Studia Litteraria, valamint a debreceni Alföld folyóirat, melynek Alföld Stúdió címen futó tehetséggondozó műhelye már több évtizede segíti a modern és kortárs irodalommal foglalkozó hallgatóink kutatását. A DE-BTK művészeti és szakfolyóirata, a Szkholion pedig a publikálási lehetőség mellett a szerkesztői munka aktív elsajátítását is lehetővé teszi a hallgatóink számára: a lapot 2003-ban három PhD-hallgatónk alapította, s azóta a szerkesztőgárda gerincét az alprogramunk doktori képzésében résztvevők alkotják.

Legutóbbi frissítés: 2025. 04. 29. 11:42